W realizacji tej imprezy nie przeszkodziły nam ani ponad 30-stopniowe upały, ani brak komfortowego skomunikowana z transportem publicznym z Suwałk, które jest jednym z ważniejszych w Polsce miast, dotkniętych wykluczeniem transportowym. 19 czerwca 2021 roku zorganizowaliśmy przejazd „V10C do Krusznika” dzięki uprzejmości Wigierskiej Kolei Wąskotorowej.

Wydarzenie rozpoczęliśmy na stacji Płociczno-Tartak, gdzie wykonaliśmy fotostop statyczny. Następnie wyruszyliśmy w drogę do Krusznika i już na samym początku trasy złapaliśmy kilka „ciasnych kadrów” – z kościołem p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, leśniczówką w miejscowości Gawrych-Ruda czy leśnymi przejściami.

Wkrótce sceneria zmieniła się na leśną. Umożliwiło nam to nie tylko chwilowe schronienie się przed słońcem, ale też wykonanie ciekawszych kadrów. Zatrzymywaliśmy się m.in. przy drodze Płociczno-Bryzgiel oraz na przystankach Binduga i Powały. W Powałach nastąpiło krzyżowanie naszego pociągu specjalnego z pociągiem planowym z wykorzystaniem mijanki.

Odcinek kolejki za mijanką w Powałach oznaczał kolejną zmianę scenerii, tym razem na scenerię polną. Po wyjeździe z kompleksu leśnego Puszczy Augustowskiej pociąg specjalny wjechał na pola przyległe do miejscowości Bryzgiel. Była to nie lada gratka dla wielbicieli wykonywania zdjęć z teleobiektywem – wreszcie szersza perspektywa! Jako tło do zdjęć posłużyły np. bele siana czy nadajnik BTS.

Na stacji w Kruszniku czekały na nas lokalne specjały – kartacze i soczewiaki. Obiad, manewry i mogliśmy ruszać w drogę powrotną, jedynie kwadrans po pociągu planowym. Tym razem wykonaliśmy już zdecydowanie mniej fotostopów – wszystko w trosce o naszych uczestników. Upał dawał się wszystkim we znaki. Wybraliśmy do zdjęć jedynie najciekawsze miejsca, a między fotostopami zrobiliśmy sobie przerwę dla ochłody nad jeziorem Wigry.

Zapraszamy na kolejne nasze wydarzenia, o których wkrótce poinformujemy!
Do zobaczenia!