Zrobotyzowani – renesans turystyki przemysłowej
Inicjatywa Zrobotyzowani powstała w 2019 roku jako przejaw odradzającej się w Polsce turystyki przemysłowej. Pierwsze lata działalności upłynęły nam pod znakiem przybliżania naszym gościom technicznego dziedzictwa kulturowego kraju, a w szczególności – zabytków kolejnictwa. Teraz idziemy o krok dalej – organizujemy wycieczki do czynnych zakładów wydobywczych i produkcyjnych. Rok 2023 obfitował w wydarzenia, które zaspokoiły ciekawość największych pasjonatów techniki!
Turystyka przemysłowa
Turystyka przemysłowa jest niezwykle popularna w Europie Zachodniej, a w szczególności u naszych sąsiadów – Niemców i Czechów. Daje możliwość zaprezentowania dziedzictwa kulturowego danego kraju czy regionu, a także dokonań współczesnej techniki. Najpopularniejszą formą turystyki przemysłowej jest zwiedzanie zakładów pracy w ramach różnych branż – kopalni, cukrowni, browarów. Równie często spotyka się aktywną turystykę przemysłową, tzw. żywe muzea czy skanseny popularyzujące ginące zawody. Taka forma spędzania wolnego czasu w przypadku nieczynnych zakładów przemysłowych nazywana jest turystyką postindustrialną, czyli poprzemysłową. Występuje przede wszystkim w regionach, w których przemysł nie pełni już podstawowej gospodarczej roli i jest szansą na rozwój turystyki.
W Polsce zauważono potencjał turystyki poprzemysłowej. Powstały Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i Mapa Zabytków Techniki Dolnego Śląska. Wszyscy kojarzymy Kopalnię Guido w Zabrzu – XIX-wieczną kopalnię z byłymi górnikami w roli przewodników, która przyciąga turystów z całej Polski. Znamy też Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, które swoimi zbiorami przyciąga miłośników kolei z całej Europy, ale potrafi też zaciekawić najmłodszych odwiedzających. A co z turystyką przemysłową? Taką też spotkamy w Polsce – począwszy od tyskiego browaru, przez warszawskie Filtry, po fabrykę samochodów Volkswagen pod Poznaniem.
Nietypowe wycieczki
A co mogą zrobić ci, którzy wszędzie już byli? Ci, których interesują miejsca na co dzień niedostępne? Co z tymi, którzy chcą wiedzieć więcej niż przeciętny turysta? Dla takich osób powstali Zrobotyzowani. Nasz 2023 rok składał się z samych wycieczek dla wymagających turystów. Odwiedziliśmy m.in. kopalnię odkrywkową węgla brunatnego w Koninie, maszynownie kolei linowych na Jaworzynę Krynicką i Górę Parkową, zakład produkcyjny taboru kolejowego NEWAG w Nowym Sączu oraz warszawską hutę – trzykrotnie!
>>> SPRAWDŹ NASZE AKTUALNE WYCIECZKI! <<<
W 2024 roku szykujemy dla Was jednodniowe wycieczki do miejsc czynnych – huty szkła, zakładu naprawy taboru kolejowego czy zaplecza kina studyjnego, jak również do obiektów zabytkowych i muzealnych, np. częstochowskiej zapałczarni. Planujemy również powtórkę tych wydarzeń, które spotkały się z największym entuzjazmem uczestników – przejście tunelem metra i fotospacer po warszawskiej hucie. Wszystkie nasze wycieczki są poprzedzone wielogodzinnymi ustaleniami z gospodarzami obiektów, a czasami – ze względów niezależnych od nas – wycieczka nie może zostać zrealizowana mimo naszych najszczerszych chęci. Dlatego też nasze wydarzenia nie odbywają się co tydzień, lecz stanowią unikalne (zwykle jednorazowe) okazje do odwiedzenia danego miejsca.
O wszystkich wycieczkach, planach i pomysłach informujemy za pomocą newslettera, do którego zapisanie się serdecznie polecamy: zrobotyzowani.com.pl/news. Zainteresowanych relacjami z wydarzeń zapraszamy na stronę internetową zrobotyzowani.com.pl, a na pomysły na kolejne wyprawy czekamy pod adresem mailowym: hello@zrobotyzowani.com.pl.
Do zobaczenia!
Zespół Zrobotyzowani
Nasz zespół
Paulina Kozłowska
Ze Zrobotyzowanymi od 2019 rokuPomysłodawczyni inicjatywy Zrobotyzowani, analityczka i ekspertka w zakresie transportu kolejowego i intermodalnego, podróżniczka
Maciej Kacprzak
Ze Zrobotyzowanymi od 2020 rokuMiłośnik kolei, programista i niezastąpiony ekspert w dziedzinie systemów taryfowych, fotograf
Marcin Kozoń
Ze Zrobotyzowanymi od 2020 rokuZawodowo i z zamiłowania związany z publicznym transportem zbiorowym; z wykształcenia logistyk, technolog i organizator transportu; Warszawa to jego druga pasja
Jan Kulczyński
Ze Zrobotyzowanymi od 2022 rokuAbsolwent Politechniki Śląskiej kierunku Transport Kolejowy, pasjonat kolei od zawsze, zakochany w Żuławach Wiślanych.
Adrian Kulik
Ze Zrobotyzowanymi od 2020 rokuSpecjalista w zakresie systemów informacji pasażerskiej w komunikacji miejskiej, pasjonat kolei, fotograf
Andrzej Kwiatkowski
Ze Zrobotyzowanymi od 2024 rokuInżynier ze wszystkimi tego konsekwencjami, zawodowo związany z branżą IT. Zadający dużo pytań miłośnik infrastruktury, techniki i wszystkiego co działa. Utrapienie mechaników samochodowych.
Karol Lubaczewski
Ze Zrobotyzowanymi od 2019 rokuPomysłodawca inicjatywy Zrobotyzowani, zawodowo związany z branżami IT, Construction, Transportem i Cyberbezpieczeństwem, z wykształcenia mechatronik, na co dzień pasjonat nowych i zapomnianych technologii
Michał Turkiewicz
Ze Zrobotyzowanymi od 2023 rokuPasjonat transportu publicznego, a w szczególności kolei. Z zamiłowania i wykształcenia grafik, fotograf. Fan grafiki użytkowej oraz dobrej kawy
Nasze wydarzenia
W latach ubiegłych zrealizowaliśmy wycieczki pociągami dla fotografów po kolejach wąskotorowych, formując historyczne składy pociągów, które od wielu lat już nie jeżdżą po sieciach kolejowych w Polsce, a nawet Europie. Pokazaliśmy czynny przemysł, zwiedziliśmy potężne koparki odkrywkowe czy zajrzeliśmy do kadzi z płynną stalą, a przed nami jeszcze wiele ciekawych wyzwań.
Jak to działa?
Jak to jest zrobione?
Ostatnie relacje
Tramwajowe zakamarki Częstochowy
Pierwsze tramwajowe wydarzenie Zrobotyzowanych w Częstochowie połączyło pasjonatów komunikacji miejskiej, którzy wspólnie wybrali się w wyjątkową nocną podróż po mieście - od Kucelina, przez pętlę Fieldorfa-Nila, aż po Stadion Raków.
Jesienny spacerek pod rękę z Krokodylem
Czy krokodylami można się nasycić? Jakie tajemnice skrywają szlaki kopalnianej kolei? Na te oraz inne pytania naszych gości staraliśmy się znaleźć odpowiedzi podczas naszej najnowszej eskapady pn. „Krokodyle w Jesiennym Blasku”
Jak wygląda praca czynnej kopalni odkrywkowej?
Dzięki uprzejmości PAK KWB Konin S.A. w piątek, 4 października, ponownie mogliśmy odwiedzić warsztaty w Kleczewie oraz jedyną czynną jeszcze odkrywkę Tomisławice wraz z atrakcjami towarzyszącymi.
W kolejnych latach planujemy zorganizować wiele innych atrakcji, w tym zwiedzanie zakładów przemysłowych i chodników kopalni.
Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.
Żeromski