Pierwsze razy bywają trudne – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jednak nawet najtrudniejszy pierwszy raz może pozostawić dobre wspomnienia i dużo uśmiechu, jeśli drużyna, która pracuje na wspólny sukces, pracuje z pełnym zaangażowaniem i oddaniem. Tak było własnie tym razem. Zrobotyzowani wraz ze swoim „podpopiecznym”, czyli Kołem Miłośników Metra, dzięki współpracy z warszawską Stacją Muzeum, zorganizowali wiele ciekawych atrakcji.
14 maja 2022, po dwóch latach pandemicznej przerwy, ponownie odbyła się „normalna” Noc Muzeów. Nic więc dziwnego, że głód warszawiaków na nocne zwiedzanie nieodkrytych dotąd zakamarków miasta był wielki. Trzeba było więc wytężyć swoje siły, aby nie zawieść odwiedzających i dostarczyć im przeżyć.
Plan nie należał do skomplikowanych, ale – jak podpowiadało nam doświadczenie – w przypadku takich planów trzeba zachować jeszcze większą ostrożność i zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły. Podczas Nocy Muzeów 2022, w zabytkowym wagonie krytym, udostępnionym przez Stację Muzeum, Zrobotyzowani oraz KMM przygotowali własne stoisko tematyczne – pierwsze w swojej historii.
Co godzinę odbywały się prelekcje tematyczne (na przemian „Budowa pierwszego odcinka metra w Warszawie w latach 1983-1995” – KMM oraz „Motoryzacja kolei wąskotorowych na ziemiach polskich” – Zrobotyzowani). Prelekcje na temat warszawskiej kolei podziemnej prowadzili Adrian Szczerba (część pierwsza, wstęp i historia), Mikołaj Filipowicz („Tajemnica odcinka ursynowskiego” – wykład o obronnej funkcji metra) oraz Kacper Szmitka, znany szerszej publiczności jako Awizonosz (filmy, przentujące postępy przy budowie nowych odcinków II linii metra). Specjalistycznymi prelekcjami na temat motoryzacji polskich wąskotorówek zajął się Adrian Kulik ze Zrobotyzowanych.
Dodatkowo, na odwiedzających nasze stoisko czekał konkurs, w którym wystaczyło odpowiedzieć na jedno, proste pytanie, dotyczące kolejnych wydarzeń Zrobotyzowanych oraz KMM. Było o co walczyć, bo w puli nagród znalazły się między innymi unikatowe naklejki z warszawskiego metra (te sprzed zmiany identyfikacji wizualnej!) oraz bilety na najbliższe pociągi Zrobotyzowanych – 46 lat minęło – pożegnanie EN71-001 oraz Z sercem do Nałęczowa. Kolejne rundy konkursu były organizowane co godzinę, od 20:00 aż do północy!
Na najmłodszych uczestników Nocy Muzeów czekały także wspaniałe, zrobotyzowane naklejki, wykonane przez Tosiakowo.
Poza opisanymi atrakcjami, na zewnątrz wagonu, odwiedzający mogli obejrzeć filmy kolejowe autorstwa naszego kolegi z zespołu, Macieja Kacprzaka. Filmy powstawały podczas wycieczek kolejowych po Europie i przedstawiały transport szynowy m.in. w Czechach, Szwajcarii czy na Węgrzech.
Noc, chociaż niezwykle intenstywna, pozostanie w pamięci naszej oraz naszych Gości na długo. Zapewniamy jednak, że nie spoczniemy na laurach i następnym razem przygotujemy coś, co podniesie poziom imprezy o co najmniej dwa szczeble 🙂
Zrobotyzowani oraz Koło Miłośników Metra pragną złożyć serdeczne podziękowania Stacji Muzeum za pomoc w organizacji wydarzenia, Metru Warszawskiemu za wsparcie wizerunkowe oraz przekazanie gadżetów dla uczestników konkursu oraz zaprzyjaźnionemu stowarzyszeniu Stacja Chrzanów za wyborne towarzystwo i ciekawe rozmowy.